Hobbies

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.

Výlety po horách

Treking, hiking, šplhání po kopcích, výlety v přírodě. Ať se se této aktivitě říká jakkoliv, vždy to bude jedna z mých nejoblíbenějších. Po horách jsem začal chodit s rodiči v italských Dolomitech , které dodnes zůstávají mými nejoblíbenějšími horami. Je pravda, že za hory považuji spíše hory alpského typu, čili vysoké štíty s výškou nad 2 000 m n. m., hluboká údolí a vrcholy s nádhernými výhledy do dálky. Často však vyrážím i do našich hor, ovšem podle mě spíše do přírody než do hor.

Nejkrásnějšími horami je pro mne oblast Alp na severu Itálie, kde jsem byl již mnohokrát a stále bych se tam mohl vracet. A to nejen z důvodu krásných přírodní scenérií, ale i z historického pohledu na tuto oblast. V době první světové války zde probíhaly těžké boje, na jejichž pozůstatky ve formě dlouhých skalních tunelů, zákopů, úkrytů a částí munice narazíte téměř na každém tamějším kopci. Za ideální pobyt v horách pokládám několik výletů na 2-4 dny, se spacákem v batohu a večerní pohodou na horské chatě nebo v útulně.

Cyklistika

S cyklistikou, nebo vlastně s cykloturistikou, jsem začal už na základní škole pravidelnou účastí na akcích cykloturistického oddílu TOM Termit. V přátelské atmosféře malého kolektivu jsem se do cykloturistiky zamiloval a jízda na kole je dodnes jedním z mých neoblíbenějších sportů.

Nejsem žádný závodní cyklista, ročně ujedu sám nebo s přáteli okolo 3 000 km. Jezdím pro radost, většinou na jednodenní výlety do 60 km. Kdysi jsem jezdil denně do školy, dnes když to jde, jezdím na kole do práce. Jednou až dvakrát za rok uskutečníme delší cyklovýlet "natěžko" nebo prostě jen hvězdicovité výlety z kempu. Takto jsme navštívili různé naše hory, jižní Norsko, západní Ukrajinu, Provence, Černou Horu a chystáme se na kole z ČR k Jaderskému moři. Ideální víkendový cyklovýlet je pro mne na celý den, za pěkného počasí a se svačinou v cyklobrašnách, kdy na konci dne bude na tachometru okolo 60 km a večer ulehnu do stanu.

Lezení na umělé stěně

Všechno to začalo, když jsme si na vysoké škole měli vybrat sporty, kterých bychom se chtěli zůčastnit po dobu semestru. Objevil jsem tam slovo bouldering, které mi vůbec nic neříkalo. Zjistil jsem, že jde o lezení na umělé stěně v malé výšce bez jištění, navíc nedaleko kolejí, a tak jsem si řekl, že to zkusím. Ze zajímavého sportu se stala záliba a na boulderingovou stěnu jsem začal chodit s kamarády pravidelně.

Asi po dvou letech jsem chtěl vyzkoušet, jaké je to s jištěním na větší stěně. Opět se po několika návštěvách ze zajímavého sportu stala také záliba. Vlastního vybavení na stěnu přibývalo, zkusil jsem různé stěny, ať už uvnitř nebo venku. Dnes chodíme na stěnu nepravidleně, řekněme jen 10 krát za rok. je to trochu škoda, protože se člověk nemá možnost zlepšovat, ale ostatních zálib je dost a nelze stíhat všechno. Přestože jsem velmi amatérský lezec a vybírám si cesty okolo obtížnosti 5 UIAA, vždy mě to baví.

Via ferraty

S via ferratou jsem se poprvé setkal v italských Dolomitech , kdy na Toffana di Mezzo bylo pěkně namrzlo, sníh a hluboké údolí pod našima nohama. Tehdy jsme si říkali, ještě že tam mají to ocelové lano jako zábradlí. Teď už vím, že to není zábradlí, ale lano na jištění s ferratovým úvazem. Výstupy na mnoho dolomitských hor bez použití ferratové cesty vůbec nelze absolvovat, během času jsme si tedy s rodinou a přáteli zakoupili potřebné vybavení a vydávali se na jednu ferratu za druhou. Některé dovolené byly přímo ferratami nabité, některé v kombinaci s klasickými výšlapy.

Dnes už na ferraty tak často nechodím, ale každý rok se většinou nějaká ta akce najde. Nejraději mám ferraty v italských Dolomitech. Jsou v krásném prostředí a ve velmi dobrém stavu, což se třeba o těch rakouských tolik říct nedá. Možná právě proto, že výbava na ferraty turistovi nijak při výstupu nepomáhá (jen ho jistí v případě pádu), je pocit ze zdolání vrcholu o to krásnější.

Běžecké lyžování

Předchozí uvedené záliby by mohly navodit dojem, že pro mne existuje jen jedna polovina roku. Je sice pravda, že aktivity v teplých dnech mám mnohem raději než ty zimní, ale přesto se najde několik sportů, které mám na zimě rád.

Výlety na běžkách patří k zajímavému spestření zimních dní, kdy je po většinu tohoto období venku špatné počasí, vlhko a neútulno. Rád pak vyrazím na pár dní do českých hor za běžecko-lyžařskými aktivitami, zvláště když je inverzní počasí a na horách je krásně. Řadím se však spíše do řad rekreakčních bežkařů, kteří si ráno vezmou batoh se svačinou na celý den, objednou si okruh okolo 30 km a večer po celém dni padají únavou do postele. Běžecké lyžování je pro mne ze zimních sportů asi nejoblíbenější, jednak kvůli hezkému pocitu "dobře odvedené práce", jednak i pro svoji finanční nenáročnost.

Fotografování

Jako malý jsem vlastně vůbec neměl focení rád. Když jsem dostal jednoduchý analogový foťák s úkolem vyfotit na 10 denním výletu 24 fotek, byla má největší starost, kde vyfotit 2-3 fotky denně. Postupem času a díky příchodu digitální fotografie mě začalo focení bavit stále více a více. V souvislosti s moji zálibou ve tvorbě internetových stránek se fotografování stalo mým koníčkem.

Po vystřídání jednoho analogového a asi tří digitálních foťáků si zatím vystačuji s amatérskou digitální zrcadlovkou. V dnešní době je okolo nás plno fotografů, se kterými se vůbec nemohu rovnat a kteří mají narozdíl ode mne v portfoliu mnoho krásných, ostrých a světelných fotek. Já si fotím spíše pro sebe, pro radost a pro účely dokumentace společných výletů. Občas zkouším i nějaké postupy načtené z různých knížek a pak se je snažím v běžném focení aplikovat, ale příliš času na to není.

Deskové hry

Moderní deskové hry už dávno neobsahují jen plán, 4 figurky a kostku. Různorodost dnešních deskových her mne baví a když člověku sedne, opravdu si ji dokáže užít. Přestože nemám okolo sebe kolektiv lidí, kteří by hráli deskové hry často, vždy mne potěší, když nějakou takovou dostanu jako dárek nebo se objeví v mém okolí a můžeme si ji zahrát. K deskovým hrám mne přivedla až moje žena a takové trávení volného času s přáteli považuji za velmi příjemné.

My a naši kamarádi máme dohromady her poměrně hodně, vždy je tedy z čeho vybírat. K oblíbeným by se určitě řadily hry Carcassonne, Osadníci z Katanu nebo Ticket to Ride. Na jakékoliv naší akci, ať už ve dvou nebo ve více lidech, by neměla nějaká taková hra určitě chybět.

Uvedl jsem aktivity, kterými nejčastěji trávím volný čas. Mimo to se také čas od času zabývám jinými sporty, avšak ne už tak aktivně. Z letního období jde například o tenis, squash, sjíždění klidnějších řek nebo in-line bruslení. Během zimy pak sjezdové lyžování nebo třeba bruslení. Když je nálada, tak pak kdykoliv v průběhu roku plavání nebo stolní tenis. Ze "společenských" sportů mě zajímá zejména bowling, kulečník a šipky.


Logo Roman Čampula
Roman Čampula
Facebook Google+ LinkedIn Aukro Česko-Slovenská filmová databáze Databáze knih YouTube Geocaching
Contact information

Technical information

Security declaration