Polarizační filtr

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
26. August 2009 20:31
Zatímco jsme byli v Litvě na letní cyklistické dovolené, Ondra do mě stále naléval přednosti a výhody polarizačního filtru k foťáku. Věc došla až tak daleko, že jsem si ho zanedlouho po příjezdu z dovolené zakoupil. Zatím jsem neměl mnoho příležitostí a času ho pořádně otestovat. Podle prvních zkušebních fotek mi však nezbývá, než mu za to, že mě přesvědčil ke koupi, poděkovat.

Je téměř pravidlem, že každá fotografie v časopisech typu National Geographic byla pořízena s polarizačním filtrem. Ten totiž umí vytvořit několik zajímavých efektů, jako je ostranění odlesků, ztmavení oblohy nebo zvýšení sytosti barev na celém snímku. Ondra mě tedy přesvědčil k jeho koupi a zatím jsem s ním spokojen. Jediný problém byl s nasazením krytky objektivu, která nebyla na použití filtru připravena. Všechno vyřešila malá frézka, a po odstranění přebytečných plastů na krytce bylo vše v pořádku.

Nyní zatím nemám příliš času vyfotit nějaké ukázkové snímky, ale i tak vidím, že rozdíl na fotkách je poměrně znát, a to k lepšímu. Filtr v praxi zachytí polarizované světlo a nepropustí ho dále do objektivu. Toto světlo je na snímcích nežádoucí a právě díky tomuto malému sklíčku budou dofám mé fotky zase o něco hezčí. A pokud ne, alespoň bude méně práce s následým zpracováním a úpravou na počítači.