Málem mě dostali! Nedal jsem se

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
23. April 2010 10:57
Každé ráno čtu na Seznamu hlavní zprávy. To, co jsem tam dneska viděl, mi vyrazilo dech: Česká obchodní inspekce vyšetřuje internetový obchod. Právě v tomto obchodě jsem měl v úmyslu si koupit nový mobil za více než 8000 Kč. Asi bych se ho nikdy nedočkal. Naštěstí jsem nepodlehl nízké ceně a obchod si prověřil ještě před nákupem.

Internetový obchod shop-elektro.com se zdál na první pohled solidní. Narazil jsem na něj ve vyhledávači zboží, který našel cenu mého vytouženého telefonu asi o 1000 Kč nižší, než jsem viděl jinde. Při detailním prozkoumání obchodu jsem však byl stále více podezíravý. Popis zboží byl evidentně zkopírován z nějakého jiného webu a tvůrce si ani nedal práci s tím, aby text zformátoval do odstavců, vše bylo nepřehledně "na jedné hromadě". Psal jsem jeden dotaz na uvedený e-mail, bez odpovědi. Telefon byl nedostupný. Obchod mě lákal také proto, že sídlil v Brně, kde by byla možnost osobního odběru zboží. Po prověření adresy jsem však zjistil, že s jedná o nějaký bytový dům, což mě dost překvapilo. Obchod funguje podle informací na internetu v Čechách a v Polsku. Jakmile to bylo spojené s Polskem, rozhodl jsem se jít pryč. Se zbožím z Polska mám velmi špatné zkušenosti (např. budík, který nebudí apod.). Prověřil jsem si IČO organizace, která internetový obchod vlastní a zjistil jsem, že je to nějaký Maďar jménem István Sándor Kara. Bylo jasno. Začal jsem hledat mobil jinde.

Dnes ČOI šetří desítky stížností lidí, kteří v obchodě nakoupili, ale zboží nedostali. Po objednání prý obchod vyžadoval platbu předem, kterou lidé provedli, ale tím jejich nákup skončil. Nic z objednaného zboží nikdy neobdrželi. Uvedená adresa je fiktivní a bydlí na ní nějací důchodci, kteří o žádném obchodě nevědí.

Ještě že jsem si obchod prověřil předtím, než jsem zboží zakoupil. Konec konců, stejně bych předem neplatil, takže by se mi pravděpodobně problémy vyhnuly. Nyní už mám vybraný jiný obchod, který je snad solidní.
Comments

No, Campulo, ty jsi hotovy detektiv... Myslim, ze tato cinnost by ti sla mnohem lepe nez informatika na FITu :)... Hmm? Co takle s tim seknout? :)...

Ze své vůle s tím sekat nebudu, ale možná škola příští rok sekne se mnou :-). Uvidíme, ale na detektivní práci bych to neviděl.