Mé fotky nyní obsahují GPS informace

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
1. September 2010 17:46
V nedávné době jsem začal využívat technologii, díky které mohu do fotky vložit informace o místu jejího vzniku. Princip je jednoduchý, i když opět přidá trochu času při zpracování fotek. Díky tomu však bude vyhledávání fotek u mě v počítači jednodušší a fotky půjde snadněni třídit.

Fotky pořizuji zejména při různých výletech pěšky nebo na kole. Ve stejných situacích mám s sebou téměř vřdy GPS, díky které sleduji cestu, ale i zaznamenávám prošlou nebo ujetou trasu. Tyto soubory se záznamy zatím jen ležely u mě v počítači, až nyní došlo na jejich využití. Pomocí speciálního programu vložím do každé z fotek, kterou jsem na těchto cestách udělal, GPS informace z místa jejího pořízení. Tyto informace se ukládají do tzv. metainformací, které s sebou každá fotka nese. Díky tomu, že mám nyní ve fotkách tyto informace, je jednoduché v nich vyhledávat podle polohy. Zjednodušeně, pokud chci vidět všechny fotky, které jsem udělal v Brně na námestí, kliknu v grafickém programu na mapu, kde si najdu toto náměstí, a vyhledají se mi všechny fotky např. z okruhu jednoho kilometru. Geniální, zvláště v případě, že máte fotek mnoho a nějakou hledáte.

Procesu přiřazení zeměpisné šířky a délky jsem podrobil většinu svých fotografií, ke kterým jsem tyto informace měl. Na tomto webu údaje zpětně přiřazovat nebudu, ale počínaje zářím 2010 již ve fotkách z akcí tyto informace budou.
Comments

Ahoj, jaký SW používáš? Zejména k prohlížení fotek s využitím GPS meta?

Podle mě to dokáže každý lepší program na fotky, např. Zoner nebo ACDSee.