První týden na dvou školách

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
29. September 2010 21:53
Mám za sebou první týden magisterského studia na dvou školách současně. Abch řekl pravdu, zatím jsem moc nepocítil rozdíl mezi studiem jedné a dvou škol. Asi to všechno ještě přijde. První dojmy z Fakulty podnikatelské byly celkem dobré. Rozvrh mám však často do večera, a tak chodím z šaliny s čelovkou.

Věnoval jsem snad týden práce tomu, jaké si mám vybrat předměty na obou školách a jak dát dohromady jejich rozvrhy. Nakonec se to vyřešilo tak nějak samo, protože jedna škola rozvrh předem zveřejnila a druhá ne. Tak jsem si všechno zapsal a doufal, že se mi předměty nebudou krýt. A celkem to vyšlo. Z FP jsem automaticky odstranil všechny přednášky a tím se počet hodin týdne sympaticky snížil. Hned běhěm prvních dvou dnů mi uznali dva předměty, které jsem již dříve studoval na FITu. Tím se rozvrh zase zúžil. Nyní se jeho konečená fáze ustálila na 21 hodin na FITu a 7 hodin na FP, což mi přijde více než dobré. V pondělí a ve středu mám však maraton přednášek od 13 do 21 hodin, a tak nezbývá, než chodit domů s čelovkou (ze zastávky na kolej to je asi 10 minut a není tam žádné osvětlení).

Nechtěl bych Fakultu podnikatelksou nijak ze začátku příliš kritizovat, ale zarazilo mě několik věcí, které nejsem schopný pochopit, jak taková situace může nastat. Sešli jsme se na prvním cvičení. Přišel vyučující a povídá: "Jé, vás tady je. Hm... 30. Ale učebna je jenom pro 10 lidí. Tak běžte domu a uvidíme se na přednášce, něco vymyslím." Na přednášce vymyslel, že první 4 týdny cvičení nebudou, než s tím někdo něco neudělá. Sympatické, ale zvláštní. Jako kdyby nevěděli, kolik nás bude. Druhý den jsme měli další cvičení, kde vyučující promítal nějaké materiály přes projektor. Chtěl nám tento soubor poznámek dát, ale nevěděl jak. Padaly návrhy jako nahrát na Facebook nebo na Ulož.to a vůbec to nebyl zcestný nápad. Nakonec usoudil, že nám to všem pošle e-mailem, na který si řekneme. Takže nyní má asi tak 150 e-mailových adres, na které musí zaslat ten soubor. Většina navíc nejsou školní adresy, ale ve formátu něco jako kubicek35@mujmail.cz, takže mu vůbec nezávidím, až to bude posílat. Pravda, dodnes nic nepřišlo. Nechápu, proč vysoká škola nemá možnost, jak sdílet studentům nějaký soubor.

Další den jsem absolvoval přednášku, která mě poměrně zaujala. Jednalo se o úvodní informace k předmětu, jehož náplní je marketigová hra. Jde o simulaci, kde jsou studenti rozděleni do týmů a mají fiktivní firmu, která vyrábí počítače na celém světě. Naším úkolem bude dosáhnout co největšího zisku, přičemž budeme řešit různé marketingové problémy, jako jaká bude výroba, komu budeme prodávat, jaká bude reklama atd. Tými si mezi sebou vytváří navzájem konkurenci. Jsem zvědavý, jak bude tato hra probíhat.

Na FITu se nic zajímavého neděje, až na to, že jeden předmět je naprosto z jiného světa, ze světa matematiky. Máme 5 hodin týdně, což v takové dávce nebyl zatím žádný jiný předmět. Nyní je druhý týden školy a zatím jsem nepochopil, co se vlastně máme učit, o co v tomto předmětu jde a o čem mluví ten člověk na přednášce. Třeba se to časem zlepší, ale skutečnost, že předmět neudělá 40 procent lidí, mě trochu děsí.
Comments

Prosim ta, ktore predmety su tie, ktore ti uznali z FITu?

Signály a procesy na FP mi uznali za Signály a systémy na FIT. Moderní programovací techniky na FP mi uznali za Tvorba uživatelských rozhraní a Principy programovacích jazyků a OOP na FIT.

Ahoj, chci se zeptat na přijímačky na FP. Když jsi šel z FITu, musel jsi je dělat? díval jsem se že je tam dost ekonomiky, managementu.. Jak jsi se na to připravoval, díky

Ahoj, nepřipravoval jsem se absolutně vůbec. Prostě jsem tam přišel, napsal, odešel. Ve výsledku jsem byl v lepší polovině z lidí, které nakonec vzali. Na přijímačkách byl test z angličtiny (a, b, c) a kombinovaný test z informatiky a ekonomiky (a, b, c). Informatiku jsem věděl asi všechno, ekonomiku jsem tak nějak natipoval. Vyšlo to. Nebylo to složité, celá takhle škola je zatím jedno velké "jednoduché dílo".

Aha, díky. Na webu mají nějaké vzory loňských přijímaček na magistra, ale jmenuje se to test studijních předpokladů - matika+ekonomika a teda ta angličtina. takže na ten obor informační management je teda asi jiná zkouška i z informatiky.. každopádně po dnešní písemce z TINU se nás tam asi setká více :)

Jo jo, založíme tam svůj FIT tým. Dnešní písemka mě k FP posunula zase o kousek blíže.