Když náš život visí na laně

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
22. February 2011 15:33
Už je to několik let, co jsem začal s boulderingem. Postupem času se můj zájem více orientoval na lezecké stěny, kde je více zábavy a člověk se naučí pracovat se základními lezeckými pomůckami. Když jsme si s Martinou loni koupili vlastní lano, začal se mi tento sport líbit ještě více. Nyní opět rozšiřujeme naše vybavení o jistící pomůcku grigri.

Zatím jsme vždy používali k jištění na stěně tzv. kyblík. Ten je dobrý, ale občas přes něho šlo lano špatně protahovat a zasekávalo se. Hlavní důvod k zakoupení grigri však byla naše bezpečnost. Tato jistící samoblokující brzda je více (téměř 100%) bezpečná než kyblík. Když jistící člověk pustí ve zmatku lano, spadnete. To bylo minulostí. Nyní jsme s novou brzdou téměř úplně vyloučili možnost neočekávaného pádu ze stěny. Hlavní rozdíl mezi kyblíkem a grigri je ten, že u grigri se nemusíte starat o to, aby lezec nespadl, ale staráte se jen o to, abyste ho dostali dolů.

Cena něco málo přes 1600 Kč ještě se slevou sice není nijak malá (rovná se asi ceně dvou našich lan), ale vím jistě, že si naše životy cením na více než na 1600 Kč :-). Dnes jsme si tedy zakoupili grigri2, což je poslední varianta tohoto jistícího prostředku. Včera jsme si tuto brzdu na stěně vyzkoušeli, tak doufám, že nám to půjde i s naší vlastní. Věřím, že nyní bude naše lezení zase o trochu bezpečnější a pro toho, kdo jistí, příjemnější.