Přechod do světa zrcadlovek

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
15. May 2012 21:19
Přešel jsem do vyšší ligy. I když zde výraz "vyšší liga" asi není tak přesný, jelikož Nikon D3100 je základní zrcadlovka pro amatéry. I tak si ale myslím, že pro mě jako fotografa amatéra je to dobrý kompromis mezi cenou a kvalitou. Ano, už je to tak, zakoupil jsem si svoji první zrcadlovku, abych se naučil s foťákem tohoto typu pracovat a vyzkoušel jeho možnosti.

Nikon D3100 byl jednou z variant, kterou jsem zvažoval. Na výběr však mnoho typů foťáků nebylo, a tak jsem se vyhnul dlouhému rozhodování. Mým hlavním cílem bylo pořídit si zrcadlovku, která bude relativně levná, ani ne tak dobrá, ale abych se na ní naučil s foťákem tohoto typu pracovat. Vybral jsem proto tento typ a věřím, že mi několik let vydrží. Rozhodoval jsem se ještě mezi Nikonem D5100, u kterého jsem však jako hlavní rozdíly zjistil jen mírně větší rozlišení a výklopný displej, za což mi příplatek asi 4000 Kč nestál.

Foťák jsem měl tedy vybrán, zbývalo vybrat, kde ho pořídit. V internetových obchodech se běžně prodával za 12590 Kč, v jednom brněnském obchodu mi individuálně nabídli cenu 12000 Kč, tak jsem byl rozhodnut si ho koupit tam. V tom však přišla nabídka aukce na Aukru na tento foťák za 10000 Kč. Nakonec jsem koupil zde. Běžně bych měl strach takovou věc na Aukru koupit, ale tento byl originálně zabalený, nový, s dokladem - od člověka, který ho údajně vyhrál v soutěži a nechce ho. Zajímavá nabídka. Během 3 dnů už jsem ho měl doma.

Velkou výhodou však bylo, že jsem nekupoval zajíce v pytli, ale už odzkoušený přístroj. Foťák jsem totiž měl týden před zakoupením vypůjčený od známého, takže jsem se s ním důkladně seznámil a po vybalení z krabice už mě vlastně nic nepřekvapilo.

Jako základní objektiv byl přibalen Nikkor 18-55 AF-S DX VR, což je takový základní širokoúhlý objektiv. Věřím, že přikoupený polarizační filtr bude sloužit stejně dobře, jako sloužil na dosavadním foťáku. Do budoucna by mě lákalo pořízení objektivu Nikkor 50mm F1.8G AF-S, který díky své vysoké světelnosti musí nabízet skvělé focení.

Uvidíme tedy, jak se mi bude s novým foťákem fotit. Série prvních snímků z testovacího foťáku mě celkem potěšila, tak už se těším, až budu mít po zkouškách a začnu se focení více věnovat. Nyní však věnuji veškeré úsilí dokončení zkoušek ve škole. Pořizovat si takové technické hračky ve zkouškovém období je totiž značně nebezpečné. Snadno pak hrozí, že na učení nezbyde žádný čas.