O lidské chamtivosti

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
22. November 2012 14:09
Češi jsou svým způsobem ojedinělý národ, zejm. co se týká slev a akcí v obchodech. Některé průzkumy udávají, že až 60 procent lidí si vybírá obchod podle nabídky ve slevovém letáku. Už je to tak, najdeme něco, co bychom mohli získat trochu levněji, a hned po tom všichni jdeme. Ať už to potřebujeme nebo ne.

Ve svěrákově komedii Vratné lahve tento trend dostatečně dobře vystihuje dialog mezi Josefem Tkalounem a paní Lamkovou.

Tkaloun: "A rajčata jsme zlevnili." Lamková: "Rajčata nemám ráda. Obrací se mi žaludek, jen si na ně vzpomenu." Tkaloun: "Ale jsou o polovinu levnější." Lamková: "No tak já si jich pár vemu."

Tato situace ještě není tak absurdní, jako když je něco úplně zadarmo. Když např. můžete dostat k láhvi oleje i jedno máslo zdarma, supermarket si tak zcela jistě zadělá na desetimetrové fronty u všech pokladen. Jakmile je něco zdarma, všichni to musíme mít, a to za každou cenu.

Nedávno jsem v rámci své studie na diplomovou práci poprvé navštívil Masarykovu univerzitu. Během čekání na chodbě jsem se stal svědkem něčeho, co mě pobavilo, ale zároveň i zaskočilo. Situace byla asi taková - sedím na židli u stolečku na chodbě a čekám na přijetí u jistého učitele. Vedle mne stojí několik automatů na pití, sušenky a kávu. Jak tak čekám, najednou přijde student, okoukne automaty a vrátí se zpět. Zanedlouho přijde i se svojí kamarádkou, znovu okouknou automaty, podívají se na sebe a se slovy "tak jo" vhodí mince do jednoho z nich. Z automatu vypadne nějaké pití, leč mince jim to vrátí. Vhodí mince znovu, vypadne další pití společně se zaplacenou částkou. Takto to provedli ještě mnohokrát. Inu, asi byl automat na pití rozbitý a včetně zboží vrátil i zaplacenou sumu.

Člověka nezasvěceného do situace by to pobavilo a hned by si to chtěl jít vyzkoušet. Když se nad tím však zamyslím, je to úplná šílenost. Student totiž zjistí, že je automat rozbitý (netuším jak) a vybere vskutku velký obsah zboží zdarma. Odchází pak se svojí kamarádkou, oba v náručí několik lahví pití a jsou spokojeni, jak na automat vyzráli. Proč to ale dělají, co jim to asi dá? Když už vím o tom, že mi dá automat něco zdarma, tak buď to nevyužiji, protože mi to přijde neetické (což by udělalo tak 1% lidí), nebo si vezmu tolik, kolik zrovna potřebuji. Mám tedy žízeň, vezmu si jednu láhev. K čemu jim bude 5 litrů pití, to opravdu nechápu.

Je to už ale asi v nás, v Čechách, tak zakotveno, že jakmile můžeme mít z něčeho užitek na úkor ostatních, bereme prostě všechno. Ať už nám to k něčemu je nebo není. Když jsem si představil toho studenta, jak sedí na přednášce a před sebou má 10 lahví pití, pobavilo mě to. Ať mi nikdo neříká, že v tu chvíli dostal chuť na 5 litrů limonády. Ale on ji z automatu prostě musel získat, byla totiž zdarma.
Comments

Pokud vím, že mi dá automat něco zdarma, potom bych nerozlišoval množství-kolik si toho vezmu. A nemyslím si, že pokud si vezmu jen jednu lahev- tak je to v pořádku a já jsem ten "čestný" a ti, kteří si toho vezmou více- to oni jsou ti špatní... oba dva případy jsou podle mě špatné(nečestné)- jen ten první případ je řekněme "méně špatný"... Nicméně já bych rozlišil jen dvě skupiny lidí- ti, kteří si nevezmou vůbec nic(1%), a ti- kteří si něco vezmou(99%) a tím se obohatí a je jedno, jestli jednou nebo padesáti lahvemi s pitím či něčím podobným... Neprohlašuji o sobě, že patřím mezi ono jedno procento čestných, nicméně si na základě přečteného myslím, že ani sám autor článku nepatří mezi jedno procento čestných... a tím pádem nechápu smysl tohoto článku...

Vidím, že se díváš na věc z nadhledu a i když se řadíš do skupiny diskutovaného jednoho procenta, alespoň víš, zda je to správně či ne. To podle mne mnoho lidí vůbec takto nevidí. Stálo by za úvahu, zda když někdo vybere celý automat, tak vlastně zmenšuje řady těch "nečestných", neboť ti už nemají svoji nečestnost jak projevit. Souhlasím s tím, že člověk je "špatný", pokud by si vzal byť jen jednu láhev. Nicméně když bych viděl takového člověka s jednou lahví, nevybavilo by se mi asi tolik neslušných a nechápajících slov, jako když vidím toho, kdo si nese v náručí tolik, že by se z toho zadávil.

Celkem zajímavý úsudek, ale co se na to podívat jinak? Například na Podnikatelce je úplně stejný automat, který dává pití zdarma. Ale co když to je záměr obchodníka, aby ten produkt mohl "roznášet" zdarma. Lidem třeba zachutná a potom si ho budou kupovat. Nebo je tu další teze, která by říkala, jak špatně funguje controlling v dané společnosti. Protože logicky by museli dojít při počítání k závěru, že jsou v mínusu. Jinak mi to prostě hlava nebere. Navíc ten automat na podnikatelce funguje tímhle způsobem asi tak 3 roky.