Výhodná výletní jízdenka? Ano, pro dopravní podnik

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
2. March 2013 11:42
Podnikáte rádi výlety? Využijte výhodné jednodenní jízdenky. Tyto jízdenky jsou především výhodné pro Brňany, kteří vyrážejí do okolí na výlety. Takto láká dopravní podnik své zákazníky na zakoupení speciálních výletních jízdenek. Jednu takovou mám. Jaké mě však čekalo překvapení, když jsem si podrobně zjistil, jak ji mohu využít.

Na nedávném závodu Šalinění, o kterém jsem již psal, jsem vyhrál celodenní výletní jízdenku na Pálavu. Je to normální jízdenka, kterou dopravní podnik nabízí, a to v několika variantách. Ve svých reklamách se zaměřují na cestující, kteří - cituji - "rádi podnikají výlety z Brna do okolí". Můžete si vybrat, zda chcete na výlet na Pálavu, do Podyjí, na Slovácko nebo do Moravského krasu. Nesháněl jsem informace o všech lokalitách, ale mohu se s vámi podělit o to, jak funguje jízdenka na Pálavu.

Byl jsem celkem rád, že jsem ji vyhrál. Na Pálavě je hezky, a nebylo by špatné si tam někdy zajet. Navíc, když mám nyní tu celodenní jízdenku. Už jsem téměř vymýšlel, kdy bych se tam vydal, když mě zaujala jedna věc - rozsah zón, který byl na jízdence uveden. Po konfrontaci s mapou tarifních zón Jihomoravského kraje mi to nedalo a vše si ještě ověřil na informační lince dopravního podniku. Mé obavy se naplnily.

Představte si Brno, pak jakési území vedle, a pak oblast Pálavy. Mám předplatní jízdenku pro Brno. Nyní jsem vyhrál jízdenku pro výlet na Pálavu. Ale co ta oblast mezi tím? Ano, správně - ta v ceně není. Nemohl jsem tomu uvěřit, ale je to tak. Koupíte si jízdenku určenou pro výlet z Brna na Pálavu. Všude vám vychválí, že to platí nejen na Pálavě, ale i v jejím celkem širokém okolí. Pak ale zjistíte, že abyste se tam dostali, musíte zase platit.

Tato celodenní jízdenka na Pálavu stojí 100 Kč, to mi nepřijde zase tolik. Začnete jásat a plánovat výlet. Pak zjistíte, že cestou z Brna projedete další 4 zóny, které však jízdenka nepokrývá. Proč, to je otázka. Za ty zaplatíte v každém směru 36 Kč. Takže když to shrnu - chcete jet na Pálavu. Zajdete do prodejny a koupíte si výletní lístek. Zjistíte však, že sice platí v okolí Pálavy, ale ne pro celou cestu tam a zpátky. Takže si koupíte další jízdenky, abyste se tam vůbec mohli dostat. Tedy za výlet na Pálavu zaplatí jeden člověk 172 Kč. A tohle je ta exkluzivní nabídka výletů z Brna?

Co říci závěrem - kdyby chtěl někdo jízdenku v okolí Pálavy (ne na Pálavu :-)), má ji u mne.