Projekt ICE - skutečnost nebo hoax?

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
19. March 2009 14:48
Už je to déle, co vím o britském projetku ICE. Dříve jsem tomu nevěnoval příliš pozornost, ale nedávno jsem si na tuto kampaň opět vzpomněl a rozhodl se, že se také zapojím do skupiny lidí, kteří ICE využívají. Jedná se o zkratku In Case of Emergency a tento projekt má za cíl v případě nutnosti dát na vědomí záchranným složkám informace o blízkých příbuzných postiženého člověka. Je tato kampaň skutečná, nebo se jedná o druh poplašné zprávy? Kdo ví...

Princip toho projektu spočívá v tom, že u každého člověka bude snadno objevitelý kontakt na jeho příbuzné, kteří znají jeho zdravotní stav a mohou tak významně pomoci při případném zranění člověka. Vychází se z toho, že u sebe lidé nejčasteji nosí mobilní telefon, který se k tomuto účelu dobře hodí. Do seznamu kontaktů si přidáte položku s názvem ICE a k ní číslo na blízkou osobu. Na telefon pak umístíte nálepku ICE. Pokud by došlo k vážnému zranění, kdy by člověk s lékaři nemohl komunikovat, bude u něj alespoň možné nalézt mobilní telefon s touto nálepkou. Tím lékař pozná, že je v seznamu kontaktů uvedeno toto číslo a může zkontaktovat příbuzné s dotazy ohledně alergických reakcí na určité léky apod.

Otázkou však zůstává, pokud dojde například k dopravní nehodě, jestli někdo takové kontakty může hledat. Má někdo právo u vás hledat mobilní telefon? A když najde tuto nálepku, má prohlížet ve vašem telefonu kontakty na příbuzné? Na celou věc jsou dva názory. Jedni tvrdí, že jde o vynikající nápad a ICE kontakty ve svém telefonu mají. Druzí opnují s tím, že stejně v případě potřeby by nikdo tyto informace nehledal. To tvrdí i zástupce českého integrovaného záchranného systému.

Nedávno jsem i já telefonní seznam v mobilu obohatil dvěma kontakty ICE1 a ICE2 a na svůj mobil nalepil nálepku ICE. Nevím sice, jestli to může být k něčemu dobré, když se k tomu pravděpodobně nepřihlíží, ale i kdyby ne, mně na telefonu ta nálepka nijak nevadí. V rámci rozšíření tohoto projektu doporuji všem, aby se nad kampaní ICE zamysleli a věnovali 10 minut času vyrobení nálepky (která není nijak standardizovaná) a přidali si kontakt ICE do svého telefonního seznamu.

Nedávno jsem se dostal do situace, kdy jsem na ulici nalezl mobilní telefon cizince. Jak má člověk poznat, na jaké číslo má zavolat, aby mobil vrátil svému původnímu majiteli? Pokud není v seznamu kontaktů žádná položka "mother" a podobně, kontakt ICE je podle mě možným řešením.