Do Brna přišlo jaro

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
4. April 2009 22:07
Do Brna definitivně přišlo jaro. Minulý týden jsem ještě šel do školy v zimní bundě, odpoledne sněžilo. Nyní už teploty ve dne přesahují 20 stupňů. V okolí kolejí se jako každý rok objevují studenti vyhřívající se na dekách v místním "parku". Na chodbě je opět slyšet z jednoho pokoje papouška, který ruší denní i noční klid, ale nic si z toho nedělá :-) Do města vyrazili cyklisté a dnes byla oficiálně zahájena turistická sezóna. Jaro je tady!

Jakmile přijdete k nám ke kolejím, vyzařuje to zde neuvěřitelnou pohodou. Studenti místo toho, aby seděli na pokoji u počítačů, vyrážejí ven a užívají si jarního počasí. Někteří se ve stínu stromů učí, někteří vysedávají na dekách a diskutují o všem možném. Každý den se sejde několik partiček, které hrají frisbee, jiní se zase drží zažitého standardu a dopřávají si rozcvičku ve formě běhu na autobus (viz. foto).

V rámci rozvoje mých nových sportů jsem byl dnes na prvním cyklovýletě od září, který přesáhl 50 kilometrů. Hrůza, jaká doba to je, kdy jsem na kole moc nejezdil. Jel jsem totiž prozkoumat okolí Brna, kde se dá jezdit na brusích. Jak možná víte, minulý týden jsem si je koupil, a vůbec to na nich neumím. Tak jsem dnes hledal vhodný terén, kde bych při pádu zničil pouze sebe, a ne okolní zaparkovaná auta. Zjistil jsem, že na cyklostezce č.1 se dá poměrně v pohodě bruslit, a tak toho všichni využívají. Cyklostezka je v polovině Brna u výstaviště rozdělena kopcem, takže tady máme 2 skupiny bruslařů. Jedni jezdí od kopce směrem na sever, druzí, kterých je většina, jezdí od kopce k Olympii a do Modřic. Tento druhý úsek je opravdu fantastický, rovná cyklostezka, málo přejezdů přes silnice, ideální pro bruslení. Je to asi nejlepší stezka v Brně, podle toho je na ní také hodně lidí. Já jako začátečník bych se asi v nepřetržitém pelotonu bruslařů asi moc dobře necítil.

Zítra vyrážím na méně bruslařsky frekventovaný úsek, skoro od koleje k Anthroposu a zpět. Doufám, že mi to půjde a budu moct jezdit s Břéťou. Každý pátek od 17.dubna je pro veřejnost otevřen Masarykův okruh, kde se může bruslit. Okruh má asi 4 kilometry s perfektním povrchem. Navíc se nemusí člověk obávat, že tam bude přeplněno. Akorát nevím, jak se tam bez auta dostat, ale snad to nějak půjde. Bez návštěvy závodního okruhu na bruslích z Brna neodjedu.

Kdybyste nevěděli, co si koupit k večeři, můžete zkusit speciální jarní chléb z místní Brněnky. Pravda, vypadá na první pohled jako trochu plesnivý :-), ale uvnitř jsou zapečené vlašské ořechy.