QR code - jedinečné řešení pro mnoho situací

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
11. May 2009 16:45
QR kód(Quick Response Code) je jedním ze způsobů, jak vizuálně zakódovat určitou informaci. Do stejné skupiny spadají čárové kódy, které známe např. z výrobků v obchodech. QR kód je příklad dvojrozměrného kódu zapisovaného do čtverce. Kód tvoří černé a bíle bloky, které mohou zakódovat text o délce až 4300 znaků. Nyní je tento kód dostupný na každé stránce tohoto webu a obsahuje adresu právě prohlížené stánky.

Kód má vyspělý mechanismus ošetření chyb, který dokáže obnovit až 30 procent chybně přečteného kódu např. z důvodu nekvalitního tisku kódu. Standard ISO na QR kód vznikl roku 2000 a od té doby se rozvinul zejména v asijských zemích, kde je velmi oblíbený. U nás se zatím takové oblibě netěší, ale to vše je otázka času. Pokud se na takové kódy zaměříte, zjistíte, že na některých výrobcích již uvedeny jsou.

Tyto kódy slouží například ke zjednodušení získávání informací. Představte si, že si v obchodě vybíráte z několika výrobků a opisujete si jejich parametry do mobilního telefonu, abyste je mohli doma v klidu zhodnotit. Vše trvá dlouho, můžete udělat chybu. Pokud by obchod uváděl u každého výrobku QR kód, přišli byste jen s mobilem, kód načetli a všechny parametry by se vám ihned uložili do telefonu.

V takovém kódu je možné uložit různé textové informace. Speciální scanner pak kód přečte a informace zobrazí. V dnešní době má většina nových mobilních telefonů čtečku QR kódů zabudovanou. Touto vlastností se chlubí zejména telefony Nokia.

Na tomto webu jsem začal QR kód používat zejména z důvodu, že mi to přijde přinejmenším zajímavé. Celý systém funguje na principu, že při zobrazení každé stránky se vygeneruje jedinečný QR kód, který je zobrazen v pravém menu. Obsahem kódu je informace o adrese stránky, na kterou se právě díváte. Pokud si tedy chcete zapsat určitou adresu stránky tohoto webu do telefonu, stačí naskenovat zobrazený kód.

K tomu, abyste mohli těchto možností využít, potřebujete mobilní telefon, který čtení QR kódů podporuje. S postupným vývojem se tyto čtečky integrují do stále většího počtu telefonů.
Comments

Díky za zajímavý článek a dovolím si zde přidat také příspěvek na téma QR kódy. Našel jsem zajímavý web<br /> &lt;a href=&quot;http://seznamka.peoplelovepeople.com&quot; rel=&quot;follow&quot;&gt;Seznamka PeopleLovePeople.com&lt;/a&gt;, kde dobře provázali technologii QR kódů a seznamka profilů uživatelů. Podívejte se na to a napište mi co si o tom myslíte.

Ještě ten odkaz, ať se tam jednoduše dostanete:<br /> http://seznamka.peoplelovepeople.com

Nic moc extra mi to teda nepřijde, to už je rozumnější využití pro rychlé platby na internetu pomocí technologie MasterCard Mobile.