Vylezli jsme na Rajče

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
15. October 2009 23:29
Na začátku studia na VUT jsem začal zkoušet bouldering. Nyní, po více než dvou letech, jsem se konečně dostal do lezeckého centra Rajče, které se nachází v hale Sokol na Kounicově ulici. Tam jsem šel díky Martině, jinak bych se tam ještě asi dlouho nepodíval. Nyní byla vhodná situace, a tak mohu mezi sebou porovnat už dvě navštívené lezecké stěny.

První z nich je v Českých Budějovicích na Lannově ulici, druhá právě zde v Brně. V Brně je lezecké centrum už od roku 2006. Nyní je na ploše 550 m2 rozmístěno asi 2000 chytů. Výška stěny je asi 9 metrů, což už je na mne poměrně hodně. Chyty jsou často zašpiněné a nelze shora rozpoznat jejich barvu, což ale moc nevadí v mém lezení. Doma jsem se snažil lézt vždy po jedné barvě. Zde jsou cesty obtížnější, a tak je člověk rád, když se nahoru dostane jakkoliv. Jistá výhoda by mohla být v tom, že nepotřebujete žádné lano ani expresky, protože na stěně jsou lana fixní. Ty podle toho však vypadají a často bych více věřil lanu vlastnímu než tomu, ze kterého koukají jednotlivé smotané provázky skrz prodřený oplet lana. Ve večerních hodinách, když stěnu navštěvuje větší množství lidí, je občas problém najít si nějakou volnou cestu. Přes polovinu lezeckého centra je postavena velká stěna, která obklopuje stěny i strop, vyložený zážitek pro zdatné lezce i pro ty, kteří jejich výkony sledují. Je však znát, že pro tak velké město zde není sportovní vyžití pro sportovní lezce na příliš velké úrovni.

V Českých Budějovicích je stěna úplně nová, a to je také znát na její kvalitě. Plochu stěny provozovatel neuvádí, podle mě je trochu větší než v Brně. Výška stěny je nižší, možná jen v několika místech je srovnatelná. Cesty na stěnách jsou dobře označeny obtížností a výškou lezce, což v Brně chybí, a to je docela škoda. Celková obtížnost je menší, nechají se zde nalézt jednodušší cesty i pro začínající lezce. Nikdy se mi asi nestalo, že by bylo v areálu více než 15 lidí, což umožňuje jít na takovou cestu, jaká se vám líbí, a ne na tu, kde je zrovna náhodou volno. Nikde však nejsou lana, které musíte mít i s expreskami vlastní. V blízkosti stěny je restaurace, ve které se příjemně zakončí každý lezecký den.

Zběžně jsem tedy porovnal kvalitu stěn v Brně a v Českých Budějovicích. Právě doma se mi na stěně líbí více. Jednak proto, že tam bývá méně lidí, ale zdá se mi i lepší prostředí. Na druhou stranu, v Brně jsem byl zatím jen jednou, a tak si musím časem najít oblíbené cesty a čas, kdy bude v centru Rajče méně lidí. Přistupuji k tomu však z takové stánky, že není důležitý extrémní sportovní výkon, ale zpříjemnění odpoledne. Zvláště, když tam teď mám každý týden s kým chodit. Že ano, Martino... :-)
Comments

Hezky! Pokud neznas, zkus si stejnu v Kurimi. Dostanes se tam pohodlne vlakem a je tam skvela atmosfera :) Jenom se clovek nesmi trefit do dne, kdy tam jsou zrovna maly caparti :) Nejenze se tam uz nevejdes, ale jeste srazi tvoje ego :D hezkej clanek. Jenda