4 Seasons of My Life

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
5. November 2009 22:23
Rozhodl jsem se uskutečnit velký fotografický projekt. Možná, že to ke mě až tak nesedí, jelikož nevlastním žádný super foťák, ale chtěl bych si to zkusit. Plánuji zmapovat 4 roční období v mém životě na několika stovkách fotografií. Každý den budu vždy první měsíc na jaře, v létě, na podzim a v zimě pořizovat 9 fotografií. Slibuji si od toho zajímavé zkušenosti, zábavu a je to pro mě výzva. Celou tuto myšlenku již realizoval minulý rok fotograf Adolf Zika a denně ho následují desítky příznivců a nadšenců. Já se řadím se mezi ně.

Asi před měsícem se ke mě na základě mých internetových stránek dostala informace o projektu Week of Life a nabídka zúčastnit se ho. Dlouho jsem o tom přemýšlel, ale nakonec to zavrhl. Před několika dny jsem se doslechl, že se do projektu zapojuje denně velké množství lidí z celého světa, a tak jsem si řekl, proč to nezkusit. Jedná se o projekt, kdy fotografujete každý den 9 fotek z vašeho života, nezávisle na tom, co děláte nebo kde jste. Takto fotíte týden a poté fotky zveřejníte na webu projektu. Procházel jsem si několik takových seskupení fotek, a musím říct, že to vypadá zajímavě. Určitě je to také tím, že na fotkách není jen jedna situace, jedna akce nebo jeden sport. Jedná se o směs různých okamžiků, které člověk přes den prožívá.

Nápad zapojit se do takového projektu se mi zalíbil, ale nenaplnil mě tím, co bych očekával. Rozhodl jsem se tedy navázat na původní myšlenku a realizovat vše podle sebe. Rozšířil jsem 1 týden na 1 měsíc, a to 4x v roce. Na začátku jara, léta, podzimu a zimy bych chtěl 30 dní v kuse fotit 9 fotek denně a skládat z nich na pohled přijatelnější výstup, např. 9 fotek zmenšených do jedné.

Chtěl bych připomenout, že tato práce není můj nápad. Inspiroval jsem se právě projektem Week of Life, který celosvětově zobrazuje život lidí na Zemi. Já jsem si jen původní myšlenku upravil k svým potřebám. Jsem celý natěšený na to, až začnu fotit. Nechce se mi čekat na jaro, proto udělám sérii začínající zimou a končící na podzim 2010. Existuje tady ale jedna malá pochybnost. Nevím, jestli to vydržím :-). Zavázat se k tomu, že budu 30 dní v kuse bez přestávky cosi fotit mě trochu děsí, ale zároveň vyzývá. Příští týden si to zkusím na zkoušku. V duchu projektu Week of Life nafotím můj příští týden od pondělí do neděle, 63 fotek, které umístím na web www.weekoflife.com.

Návštěvníky mých stránek bych chtěl poprosit o jednu věc. Kdybyste se nad tímto mým projektem zamýšleli, nebojte se napsat do komentářů nápad na název projektu (můj návrh je "4 Seasons of My Life") a období focení (můj návrh je 30 dní od 21.3. apod.). Tímto také vyzívám další příznivce z mého okolí, kteří bych měli o podobnou akci zájem. Můžeme se poté pravidelně dělit o naše "fotografické dny".