Podepsal jsem

This page is only available in Czech language. You can try to translate it with Google Translator.
22. December 2009 21:06
Nedávno jsem se náhodou na našem studentském fóru dočetl o nevídané změně. Od 1.1.2009 dojde jako každý rok k některým změnám na linkách městské hromadné dopravy v Brně. Bohužel tentokrát se tyto změny týkají i nás, studentů na kolejích. S konečnou platností bude zrušen autobus, který jezdí ke kolejím a denně ho využije přes 1000 studentů. Důvod? Nízký finanční rozpočet. Na kolejích bylo možné podepsat petici proti zrušení této zastávky. Mnoho studentů svůj podpis připojilo. Včetně mě.

Několikrát se již tato problematika na fóru řešila, ale nikdy jsem nevěřil, že by to mohlo dojít až takhle daleko. To, že zruší autobus, kterým cestují téměř všichni studenti z několika bloků kolejí, mi přišlo nemožné. Dnes jsem četl oficiální změny v dopravě a je tomu bohužel tak. Osobně si myslím, že to není nejlepší nápad, alespoň pro studenty a vedení Podnikatelské fakulty VUT. Asi 10 minut pěšky od kolejí je tramvajová zastávka Technologický park, která je druhou možností cesty z kolejí do města. Cesta však vede vnitřkem této fakulty, a když jsem tudy nedávno šel po dešti, uvnitř školy to vypadalo jako po povodni. Nepočítám však s tím, že by chtěla fakulta uklízet jejich prostory 3x více kvůli tomu, že tudy nyní projde kvůli zrušení zastávky o několik set studentů denně více. Druhý problém je ten, že z tramvajové zastávky vede nově vybudovaný chodník, který však nevím, kdo projektoval… Chodník je tak úzký, že pojme maximálně dva lidi vedle sebe. Pokud bude nyní autobusová zastávka zrušena, počítám, že bude na chodníku neustále 2-3 krát více lidí, než se počítalo při jeho výstavbě. To ještě ani nezmiňuji, že cesta není nijak osvětlená. Jít tudy v 11 hodin večer je opravdu zážitek.

Zástupci studentů se sešli s vedením dopravního podniku, aby prodiskutovali současnou situaci a navrhli společné řešení. Četl jsem zápis z této schůzky a docela jsem se pobavil. Studenti argumentují proti zrušení zastávky tím, že nebudou koleje dobře dostupné zejména pro tělesně postižené a starší občany, kteří jezdí tímto směrem do zahrad v lokalitě Medlánské kopce. Zástupce dopravního podniku však na tuto námitku uvedl, že dopravní podnik nemá peníze a i kdyby to mělo být přes pole, je zastávka tramvají 300 metrů od kolejí a to je dobrá pěší dostupnost.

Dále není možné o budoucnosti zastávky Kolejí v podstatě jednat. Co se dá dělat, nezbývá, než si zvyknou na to, že se budeme všichni vyhýbat davu hrnoucímu se po úzkém chodníku z Technologického parku a koleje.
Comments

Dneska jsem se dozvěděl, že místo linky 53 zavedli 81 s jinou trasou. Pro cestu do školy se mi to však hodí. Intervaly jsou sice slabé (jezdí jednou za dvě hodiny), ale občas tento autobus asi využiji. Dnes jsem ho poprvé vyzkoušel. Asi je to tím, že trasa není pro řidiče tak známá, ale cestou do školy jsme zabloudili :-) Poté, co jsme projeli asi půlku Brna jsme se konečně dostali od jedné zastávky ke druhé.